„Zmieniamy gminę dla mieszkańców”. Inwestycje i remonty w gminie Wierzbica

Inwestycje, „Zmieniamy gminę mieszkańców” Inwestycje remonty gminie Wierzbica - zdjęcie, fotografia
twojawierzbica.pl 31/07/2018 11:18

O tym, co zostało dokonane w ostatnim czasie, co jest w trakcie, a co powstanie niebawem na terenie gminy Wierzbica opowiada wójt gminy Wierzbica Zdzisław Dulias.

W związku z jubileuszami 90-lecia OSP w Łączanach i 100-lecia OSP w Wierzbicy przeprowadzone zostały remonty strażnic. Za 30 tys. zł pochodzących z budżetu gminy Łączanach została odnowiona remiza, a w najbliższym czasie za 27 tys. zł. pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego zostanie zmodernizowane zaplecze strażackie. W Wierzbicy została wykonana termomodernizacja i modernizacja zaplecza kuchennego. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł 90 tys. zł, z czego 10 tys. zł pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego.

 – Otrzymaliśmy również dofinansowanie 10 tys. z Urzędu Marszałkowskiego na budynek strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbicy Kolonii. Tam został wymieniony dach oraz zmodernizowana sala. Na tę inwestycję przeznaczyliśmy z własnych środków ok. 17 tys. zł. Ponadto, swoje pomieszczenia odnowili też strażacy z Rzeczkowa, m.in. zaplecze i toalety. Część środków na ten cel pochodziła z funduszu sołeckiego – informuje wójt gminy Wierzbica Zdzisław Dulias.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w ostatnim czasie na terenie gminy Wierzbica było zakończenie prac przy budowie placu Jana Pawła II. W uroczystości przecięcia wstęgi, poświęcenia i oddanie go do użytku wziął udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– To bardzo ważna i długo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców gminy Wierzbica. Starania o nią trwały wiele lat. W tej chwili weszliśmy w drugi etap i dzięki dobrej współpracy z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz Urzędem Marszałkowskim rozpoczęliśmy przebudowę ulicy Radomskiej. Aktualnie są tam zrywane nierówne chodniki – jeszcze z lat 70. – i układana kostka na całej długości z obu stron ulicy. Wiąże się to trochę z utrudnieniami dla mieszkańców, ale myślę, ze wszyscy patrzą na to przychylnie, bo wiedzą, że otrzymamy nową nawierzchnię – podkreśla gospodarz gminy.

Kolejne zewnętrzne środki, jakie pozyskała gmina Wierzbica, zostaną przeznaczone na przebudowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Wierzbica Kolonia. Dofinansowanie na ten wynosi 100 tys. zł.

– Zabezpieczyliśmy ze swojej kasy 150 tys. zł i ogłosiliśmy przetarg. Niestety, ceny trochę poszły w górę, ale mamy nadzieję, że uda nam się wyłonić wykonawcę, który poprowadzi tę inwestycję drogową. Jest to 900 m bardzo potrzebnej drogi, w jej pobliżu mieszkają rolnicy, posiadający specjalistyczne gospodarstwa, zawsze na wiosnę pojawiają się tam problemy, dlatego liczymy, że ten odcinek drogi zostanie zrobiony jeszcze w tej kadencji – nie kryje wójt gminy Wierzbica.

Końca dobiegają też prace termomodernizacyjne.

– Potężna inwestycja i potężny nakład pracy. Ostatnie budynki szkół w Zalesicach, w Rudzie Wielkiej i w Polanach są już na ukończeniu, w fazie odbioru są jeszcze pompy ciepła. Ukończona została fotowoltaika, ale mamy problem energetyką. Nie można podpiąć energetyki, dopóki nie zostanie podpisana umowa. Okazuje się, że tak jest wszędzie, gdzie wchodzi „zielona energia”, dlatego liczymy na to, że i z tym problemem wkrótce się uporamy.

Z początkiem roku informowaliśmy o pozyskaniu przez gminę dofinansowania w wysokości 1 000 000 zł z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 – „Maluch+”. Na jakim etapie jest ta inwestycja?

– Kończymy, uzupełniamy, gromadzimy dokumentację. Obecny budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Żeby spełniał wymagania i był bezpieczny dla użytkowników, musi być dostosowany do obecnych czasów. Swoje uwagi zgłaszała straż pożarna i sanepid, stąd tak długo trwa to trwa. Jak tylko otrzymamy stosowne pozwolenia, uruchomimy nabór ofert i będziemy chcieli wyłonić wykonawcę. Mamy nadzieję, że budynek dotychczasowego przedszkola w Wierzbicy zostanie wyremontowany i przekształcony w żłobek gminny do końca tego roku. Nabór dzieci ruszyłby wtedy w styczniu 2019 roku – tłumaczy Zdzisław Dulias.

Docelowo miejsce znajdzie w nim 50 dzieci z terenu gminy Wierzbica. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 mln 250 tys. zł.

Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpatrzyło wnioski w ramach „Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) EDYCJA 2018”. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł

– Już je wykorzystaliśmy, ogłosiliśmy postępowanie przetargowe, z którego został wyłoniony wykonawca. Oprócz placu zabaw i siłowni zewnętrznej, która już jest zamontowana i która od chwili montażu cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców, powstaną też ścieżki rekreacyjne. Wszystko będzie się znajdowało w jednym miejscu w parku w Wierzbicy, który poddaliśmy renowacji. Wycięliśmy stare drzewa, które były schorowane i będziemy chcieli dokonać nowych nasadzeń – dodaje gospodarz Wierzbicy.

W ramach niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej powstały też place zabaw w miejscowościach Łączany, Wierzbica, Dąbrówka Warszawska, Polany oraz siłownie zewnętrzne w miejscowościach Łączany, Ruda Wielka, Zalesice Koszt tej inwestycji wyniósł łącznie ponad 133 tys. zł, z czego ponad 81 tys. zł pochodziło z PROW-u, a ponad 52 tys. zł ze środków własnych. Powstanie też boisko rekreacyjne w Rudzie Wielkiej.

– Inwestycja prowadzona jest już od ponad 2 lat. Najpierw pozyskaliśmy teren, potem dofinansowanie 150 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Jesteśmy w trakcie kosztorysowania i ogłaszania przetargu na to boisko, które ma służyć przede wszystkim drużynom młodzieżowym. Najpierw zostanie wyrównany teren, zasiana trawa i dwie kontenerowe szatnie. O szczegółach będziemy informować niebawem – podsumowuje wójt gminy Wierzbica.

Reklama

„Zmieniamy gminę dla mieszkańców”. Inwestycje i remonty w gminie Wierzbica komentarze opinie

 • gość 2018-07-31 11:34:42

  W którym miejscu w Wierzbicy powstał plac zabaw, chętnie się dowiem.

 • Gracz - niezalogowany 2018-07-31 13:10:10

  A może by tak boisko do siatkówki plażowej ?

 • Gościowka - niezalogowany 2018-07-31 13:32:59

  Szczerze to jakoś nie wierze w te wszystkie opowiastki. Teraz wszystko robi zeby go wybrac ponownie bo przeciez kadencja sie boi. I pewnie te mochery wybiora. Gospodarza zalesic bo przeciez tam musial zrobic barierki i wszystko a tu gdzie jest potrzeba to nie jest nic zrobione a dolek nie robila gmina tylko powiat z wojewodztwem wiec niech tak sie tym nie przyslania... zrobil jedynie droge na ul. Batalionow

 • gość 2018-07-31 14:33:27

  Siłownia chyba z funduszu sołeckiego zrobiona, po dwóch latach dopiero, jak się nie mylę,

 • Mieszkanka - niezalogowany 2018-07-31 14:36:22

  Bataliony i Głowackiego zrobione Ale wg.innego projektu jaki był. Duljas wybrał tańszy projekt i ulepili żeby gęby pozamykali. Jedynie co mu wychodzi to promowanie siebie.Wojewodztwo zrobiło Pl.Jana Pawła A już na kosze i ławki go nie stać.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-31 14:47:03

  Żłobek podobno robi gdzie jeszcze nie ma tego w budżecie ug.tylko na czeku. Przedszkole przenosi do małej szkoły i stołówki likwiduje a fasfudy z cateringu jego znajomego będzie dzieci nasze faszerowal .I taki jest nasz gospodarz.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-31 19:08:45

  Plebs...
  Każdy tylko narzeka i ględzi, że nic nie widać, nic nie zrobione... tylko za czyjej kadencji działo się w tej smutnej okolicy aż tyle?! Może środki nie pochodzą z budżetu gminy, bo gmina pusta jak bęben turecki. Z pustego to i Salomon nie naleje. Mnie ten człowiek odpowiada jako gospodarz, a wszystkie złe słowa kierowane pod jego adresem traktuję jako zbędną propagandę popleczników poprzedniej "władzy".

 • Sławek - niezalogowany 2018-07-31 21:00:07

  Działo się działo. Nawet by ślepy zauważył. A bida w gminie będzie bo jeszcze kolejną kreche wójt wziął na swoją promocję. I jeszcze jest kilka osób do przyjęcia w ug żeby spełnić obietnicę wyborczą. Kierownik ZWIK będzie z ul.kochanowskiego bo to jego pupil.

 • Sławek - niezalogowany 2018-07-31 21:00:48

  Działo się działo. Nawet by ślepy zauważył. A bida w gminie będzie bo jeszcze kolejną kreche wójt wziął na swoją promocję. I jeszcze jest kilka osób do przyjęcia w ug żeby spełnić obietnicę wyborczą. Kierownik ZWIK będzie z ul.kochanowskiego bo to jego pupil.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-31 21:42:17

  Ludzie w Łączanach się śmieją bo za rok 90 będzie...śmieszni mali .....

 • Gość - niezalogowany 2018-07-31 22:30:48

  Ludziom nigdy nie dogodzi się. Poprzedni wójt nic nie zrobil nawet 1% tego co obecny. Ten Wójt wyprowadzil gminę z długu i dużo pozyskuje ale ludziom i tak źle wiecznie nie pasuje. Dziwna społeczność.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-01 07:32:36

  Porządki robi w gminie wszystko to pic na wodę fotomontaż przedszkole do remontu aha tylko w Rudzie budynek stoi starszy od tego i co jakoś go nie zamykają mam nadzieję że zostało Ci tylko 4 miesiące kandydowania

 • Swój - niezalogowany 2018-08-01 18:19:11

  Jak możesz pisać że obecny wójt wyprowadził gminę z długów jak wziął kredyt konsolidacyjny i następny.A to co się robi to idą projekty poprzedniej władzy.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-01 20:13:49

  Co do rynku że Struzik przecinał wstęgę to przecież on powinien się wstydzić.Przecież ta droga należy do niego i była zaniedbywana przez PSL tyle lat! Nawet przy prezydencie nie ma jego żony przy jakimś otwarciu a tu proszę nasza gminna PIERWSZA DAMA na pierwszym planie.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-01 22:21:04

  Pierwsza dama chyba już jajka gromadzi żeby z plackami po wyborcach latać jak to było ostatnio!

 • Gość - niezalogowany 2018-08-01 22:25:50

  No co Ty! Teraz to się na pielgrzymkę szykują i tam wyborców nakręcić jaki to dobry i przykłady gospodarz.A co taka cisza z tym wypadkiem co P.Wojt miał w ub.roku?! Czyżby zamietli pod dywan?

 • Gość - niezalogowany 2018-08-03 14:47:02

  Zmieniamy gminę dla mieszkańców dzięki zadłużeniu gminy biorąc kolejne kredyty tylko nie na to co potrzeba! Brawo p.Dulias!!! To jest gospodarz!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-06 20:20:34

  Gospodarz taki ze lepszego nie ma.
  Co on robi z przedszkolem że stołówką.
  Będą cateringi zamiast domowych obiadów.
  Do dziś nie ma przetargu na remont szkoły.
  Pieniądze na kampanię potrzebne więc wszystko stoi.
  Obsadza na stanowiska ludzi którzy mu dobrze smarują buzię.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez twojawierzbica.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

G MEDIA CONSULTING JAN GÓRAK z siedzibą w Radom 26-600, Andrzeja Struga 60b/204

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"