-5°C pochmurno z przejaśnieniami

Montaż pomp ciepła na terenie Gminy Wierzbica. Wójt Zdzisław Dulias o szczegółach inwestycji [FOTO]

Rozmawiamy z Wójtem Gminy Wierzbica Zdzisławem Duliasem o przebiegu prac przy instalacji pomp ciepła na terenie Gminy Wierzbica.

Trwają prace instalacyjne pomp ciepła na trenie Gminy Wierzbica. Proszę przybliżyć szczegóły tej inwestycji.

Prace powoli dobiegają końca. Jest to ostatni etap termomodernizacji pięciu obiektów użyteczności publicznej. W tej chwili dwie firmy, jedna z Gdańska, druga z Kozienic, prowadzą odwierty w ilości 63 sztuk i na głębokości 100 metrów w Szkole Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Wierzbicy oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Zalesicach. Po zakończeniu prac na odwiertach nastąpi montaż właściwych instalacji, czyli wdrożenie pomp ciepła, będących „sercem” tej inwestycji. Następnie firmy przeniosą się na dwa kolejne obiekty, Szkołę Podstawową w Rudzie Wielkiej oraz do Urzędu Gminy, a co za tym idzie, cztery obiekty z terenu Gminy Wierzbica będą posiadały pompy ciepła jako źródło ogrzewania. Mam nadzieję, że następny sezon będzie sezonem z wykorzystaniem tych nowoczesnych form ogrzewania i zmniejszania ilości energii. Jednocześnie przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, tak pożądanego przez ochronę środowiska i wprowadzoną ustawy antysmogowej dla Mazowsza.

 

Czy prowadzone prace wpływają na funkcjonowanie gminy?

Dbamy o bezpieczeństwo i jednocześnie, żeby inwestycja jak najmniej utrudniała funkcjonowanie mieszkańców i dzieci. Teren, na którym prowadzone są odwierty, został zabezpieczony i nikt, poza ekipą pracującą, nie ma do niej dostępu. To ważne, szczególnie, że te odwierty znajdują się w pobliżu dwóch szkół. 

 

Wspomniał Pan, że to ostatni etap prowadzonej na terenie Gminy Wierzbica termodernizacji?

To prawda. Przypomnę, że w zeszłym roku udało nam się uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej w ramach organizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych konkursu dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W ramach tej inwestycji została przeprowadzona termomodernizacja Urzędu Gminy oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy. Wkrótce, jak tylko pozwoli na to pogoda, ruszą prace na kolejnych trzech obiektach, tj. w Zespole Szkół w Rudzie Wielkiej, w Publicznej Szkole Podstawowej w Polanach oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Zalesicach. Jednocześnie  zostanie zmienione pokrycie dachu w Publicznej Szkole Podstawowej w Polanach. Szkoła jest obecnie pokryta eternitem, w przypadku którego istnieje obowiązek utylizacji do 2030 roku. Po zmianie poszycia zostaną zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Pracy jest dużo, ale wierzę, że ten wysiłek zaowocuje w następnych latach.

 

Ile kosztowała realizacja tego zadania?

Koszt zadania to ponad 7 mln zł, z czego aż 80% środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego realizowanego przez Urząd Marszałkowski. Jesteśmy jednym z większych beneficjentów tego zdania, co bardzo nas cieszy. Wystarczy tylko spojrzeć na Urząd Gminy, kiedyś jego elewacja zewnętrzna straszyła, teraz zachęca do odwiedzenia tego budynku.

 

Kiedy zakończenie prac?

Właściwie to zadanie powinno być już ukończone, ale firma, która początkowo wygrała, wycofała się i pozostawiła nas, nie ruszając z miejsca tych instalacji. Później były perturbacje z wyborem kolejnej firmy. Ogłoszone były cztery przetargi i dopiero ostatni wyłonił wykonawcę. Przed nami ostatnia prosta, jeśli ten etap pójdzie zgodnie planem, to cała inwestycja zostanie ukończona w połowie maja.

Montaż pomp ciepła na terenie Gminy Wierzbica. Wójt Zdzisław Dulias o szczegółach inwestycji [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2018-03-06 10:36:47

    A gdzie informacja o współfinansowaniu Projektu w ramach RPOWM 2014-2020?

  • gość 2018-03-15 17:00:37

    ktoś tu nie ma pojęcia o czym mówi. W pierwszej wypowiedzi wójt twierdzi, że prowadzone są jednocześnie odwierty w PSP w Wierzbicy i PSP w Zalesicach w kolejnej zaś , odwierty w PSP w Zalesicach rozpoczną się na wiosnę. To jak to jest z panem panie wójcie - klepiesz głupoty i mydlisz uszy mieszkańców naszej kochanej gminy, czy nie masz pan pojęcia o tym co się dzieje na pana terenie.

Dodajesz jako: Zaloguj się