-5°C pochmurno z przejaśnieniami

Czym się różni poufny test na ojcostwo od sądowego?

Testy na ojcostwo stają się coraz bardziej popularne. To właśnie stosując ww. testy staje się możliwe dokładne potwierdzenie lub wykluczenie możliwości istnienia pokrewieństwa pomiędzy wskazanymi osobami. Klienci decydujący się na wspomniane analizy mają 2 możliwości do wyboru. Mogą oni zlecić badanie dla potrzeb własnych, jak również test na potrzeby sądowe. Czy jest między nimi jakaś różnica? Czy któryś z nich jest bardziej dokładny?
Tak naprawdę wszystko jest zależne od celu badania…
W obu testach wykorzystuje się taką samą procedurę ekspertyzy. Różnicę stanowi  sposób w jaki zabezpieczane są próbki. Testy ojcostwa wykonywane są głównie w wyniku zlecenia klienta. To on wybiera, który rodzaj testu jest dla niego najodpowiedniejszy. Indywidualne badanie ojcostwa oferowane jest standardowo osobom, które informację o potwierdzeniu lub wykluczeniu pokrewieństwa chciałyby zatrzymać wyłącznie dla własnej wiedzy. Natomiast w przypadku gdy wynik analizy miałby posłużyć zleceniodawcy jako wiarygodny dowód w sprawie, w tej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem będzie sądowe badanie ojcostwa.
Sposób zabezpieczania materiału do badań.
Wymazy do wykonywanego dla własnych potrzeb testu na ustalenie ojcostwa zaleca się pobrać samodzielnie w domu (za pomocą zamówionego przedtem pakietu testowego) bądź stawić się na pobranie do niedaleko zlokalizowanej placówki medycznej. Procedura pobrania próbek do wykonywanego na potrzeby sądowe badania DNA na ojcostwo jest już trochę bardziej wymagająca. Badania nie można zrealizować anonimowo, to oznacza, że tożsamość każdego z jego uczestników musi być potwierdzona. W sądowym badaniu ojcostwa muszą wziąć udział nie dwie, lecz  osoby, wśród których muszą być: domniemany ojciec, dziecko i matka dziecka. Zabezpieczenia próbek dokonuje w placówce partnerskiej upoważniona do tego osoba. Całe pobranie przebiega w obecności niezależnych świadków, natomiast z całego pobrania tworzony jest specjalny protokół. Sporą zaletą sądowego testu na ojcostwo jest przede wszystkim fakt, że wystawiony w placówkę wynik może zostać przedstawiony jako mocny dowód przed sądem – np. w sprawach o alimenty, spadek itp.
Metoda poboru materiału do testu w relacji ojciec-dziecko nie wpłynie na rezultat badania. Właściwie wykonane badanie DNA pozwala na otrzymanie wyniku potwierdzającego ojcostwo w aż 99,9999% lub jego wykluczenie w 100%.
Artykuł stworzony w oparciu o stronę genmed.pl

Czym się różni poufny test na ojcostwo od sądowego? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się